Haberler
Anasayfa / Yazarlar

Yazarlar

İSRAF TOPLUMU

18 saate yakın oruç tuttuğumuz şu Ramazan günlerinde bir anımı paylaşmak isterim. Bir Gaziantep ziyaretimizde Suriyeli bir doktor dostumuzun anlattığı şu olay zihnimden hiç çıkmıyor… “Efendim, Suriye’de oturduğum kasabaya uçak ve füzelerle despot rejim güçlerinin saldırısı olmuştu. Bir anda kasabamız yerle bir oldu… Doktor olmam hasebiyle hemen enkazlar arasında yaralılara ilk yardım için harekete geçtim. Büyük hasar görmüş bir eve ... Devamını Oku »

Organik Ülkücüler, Kürtçüler, Solcular, Atatürkçüler: Milletin Nöbetine!

Türkiye’de temel belirleyici olan, devlet ile Batı bloğu arasında oynanan oyundur. Diğer sosyal ve siyasi olaylar, teferruat. Alt çelişki ve çatışmaların tamamını, objektif olarak bu esas var eder. Batı bloğunun nihai içgüdüsü; I. Dünya Savaşı sonrası, yaralı iken işini tam bitirmediği, bu nedenle elinden kaçırdığı, Doğu-Batı ekseni arasında en stratejik geçiş coğrafyası olan, Avrasya kuramı potansiyeline sahip tek ülke olan ... Devamını Oku »

AH VEFA NEREDESİN ?

Vefasızlık insanın insana oynadığı oyundan başka bir şey değil. Hatırlayamadım, aklımdan kaçmış, unutuvermişim. Diyebilirsin. Biliyor musun? Unutmak yoktur, önemsememek vardır. Ey vefasızlık biliyor musun seni kimse kirletmedi kendini kirlettiğin kadar. Ve kirletmek istemedim seni seninle. Onun için de kaçabildiğin kadar kaç, saklanabildiğin kadar saklan. Sonra da şöyle bir dur, içten içe bir iç çek! Kaçamayacağını, saklanamayacağını kendine söyle. Ve hep ... Devamını Oku »

KAOSTAN VAROLUŞA

“O gün kişi, kardeşinden, anasından, babasından, eşinden ve oğullarından kaçar. O gün, onlardan her birinin, kendisine yetecek derdi vardır.” Abese sûresi (80), 34–37 Bugün kara bulutlar göğü kaplamış, etrafa karamsarlık ve karanlık çökmüş, yüreğim buruk, içimi acıtan bir şeylerin hissi sarıyor bedenimi. İnsanlar anlamını bilemedikleri bir koşuşturmada, kim nereye niçin gidiyor bilemiyoruz, bildiğimiz bir şey var o da herkesin kendisine ... Devamını Oku »

DİNLE DERİN HDP !

Hatip Dicle! Akl-ı selimi tamamen yitirdiniz. Budalalar ve budalalığı gören ama vesayet perdesini yırtamayanlar hep birlikte aynı meşum çuvalın içine girdiniz. Nasıl bir akıbete duçar olacağınızı bilmiyor ve görmüyorsunuz. Bölgede dalgalanan Jeopolitiğin size alan açacağını düşünüyorsunuz. Küçük bir çocuk gibi kulağınıza fısıldanan her vaade inanıyorsunuz. Bir sabah uyandığınızda rüyanızın gerçekleşmiş olacağını sanıyorsunuz. Yakında, Ortadoğu’nun orta yerinde bir Kürdistan kurulacağı hülyasına ... Devamını Oku »

NOKSANLIK BENDE

Uyandığımda güneş gözlerimde parlıyordu. Ayağa kalkmaya çalıştım ama ayaklarımı bulamadım. Uyandığımda güneş gözlerimde parlıyordu ama kalkamıyordum. Ayağa kalkmaya çalışsam da ayaklarımın bana eşlik etmediğini hissetmek acı vericiydi. Nerede acaba diye kendi kendime sorduğumda aslında benle olduklarına emindim ama pek de bana yaverlik edeceklerini düşünemiyordum çünkü içimdeki hareketlerime eşlik etmiyorlardı. Yüreğim kalk diyordu beynim yüreğimin peşine takılmış fakat damarlarımda sanki birileri ... Devamını Oku »

Amed, Ankara Katliamı ve CHP

Belli ki, primitif dönemlerdeki gibi Alevilik ve Sünnilik arasında, Kürtlük ve Türklük arasında nesilden nesile taşınacak bir kan davası yaratılmak isteniyor! Böylece bölünme ve parçalanmanın alt duygusu var edilecek! Ankara katliamının arka planının ne olduğuna dair tartışmalar devam ediyor. Araya hiç girmeden sözü; Türkiye’ye otuz yıl aradan sonra annesinin vefatı dolayısıyla ilk defa gelen, bir vesile ile çay içtiğimiz Norveç ... Devamını Oku »

Su Götürmez Kirlerimiz

Biz küçükken ne de şen şakraktık. Ne de mutlu ve neşeliydik. Çamurdan ev, taşlardan misket yapar oynardık. Bulduğumuz işe yaramaz naylonlarla, kışın o buz kesen havasında kayar eğlenirdik. Çocuktuk ve mutluyduk. Birbirimize kızsak da iki dakika sonra; şey şunu şöyle yapalım mı pişmanlığına güneş gibi parlayan gözlere ve sıralanmış bembeyaz dişlere sahiptik. Çok büyük dertlerimiz yoktu. Küçükken; küçük dertlerimiz, küçük ... Devamını Oku »

YIldIz RamazanoĞlu’nun Kaleminden Anadolu Platformu, 100 YIllIk Muhasebe ve Yeniden İnŞa

Amaçlarını anlatırken tanımlamaktan çok tanımayı esas aldıklarını, farklı düşüncelere karşı saygılı olmayı önemsediklerini, Anadolu’yu coğrafya isminden çok birlikte yaşama formülü olarak gördüklerini belirtiyorlar. Geçtiğimiz hafta sonu Kızılcahamam’da Anadolu Platformu’nun düzenlediği ‘Yüz Yıllık Muhasebe ve Yeniden İnşa’ sempozyumundaydık. Platform 2006 yılından beri sessiz ve derinden çok kıymetli çalışmalara imza atıyor. Bunu yaparken Anadolu’nun engin birikimine, örgütlenme, dayanışma paylaşım, barış içinde bir ... Devamını Oku »

YASAMIN EMARI | Ramazan Kayan – Milat Gazetesi – 29 Agustos 2014

YAŞAMIN EMARI Bugün önyargısız bir gün. Objektif bir bakışla toplumsal zeminimizi tahlil ettiğimizde acı bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalırız. Yaşam alanlarımızdaki anlam kayması, amaç sapması akıbetimizi tehdit eder boyutlarda… Şu an bu tehlikeye dikkat çekmek için bir durum tespiti ve ileride daha ciddi değerlendirmeler yapmak adına bazı başlıkları rapor etmekle yetiniyorum. Sonsuz arzular, sınırsız istekler, onursuz arayışlar, hesapsız harcamalar, doyumsuz nefisler, ... Devamını Oku »